Main

Barry Devolin

Contact Social Biography

Mr. Barry Devolin, M.P.

Member of Parliament

Deputy Chair of Committees of the Whole

Barry Devolin was first elected as the Conservative MP for Haliburton-Kawartha Lakes-Brock in June 2004 and re-elected in January 2006, October 2008, and May 2011. Devolin has served the 40th and 41st Parliaments as an Assistant Deputy Speaker and Depu …

Website:

Contact Barry Devolin

Constituency Office

68 McLaughlin Road, Unit 1,
Lindsay, ON
K9V 6B5

Constituency Phone:
Constituency Email:

Parliamentary Address

Room 437C, Centre Block
House of Commons
Ottawa, ON
K1A 0A6

Stay Connected with Barry

[nlposts blog_id=46 category=”Barry-Devolin” sorting_limit=5 ]

About Barry Devolin

Barry Devolin was first elected as the Conservative MP for Haliburton-Kawartha Lakes-Brock in June 2004 and re-elected in January 2006, October 2008, and May 2011.

Devolin has served the 40th and 41st Parliaments as an Assistant Deputy Speaker and Deputy Chair of the Committees of the Whole. He has also served as Co-chair of the Canada Korea Inter-parliamentary Association, and Government Liaison with the Korean Community since 2006.

During the 39th Parliament, Devolin chaired the Standing Committee on Aboriginal Affairs and Northern Development and also sat on the Standing Committee for Immigration and Citizenship, and Agriculture and Agri-food.

During the 38th Parliament, Devolin served as Critic for the Minister of State for Human Resources and Skills Development and sat on the Standing Committee for Human Resources, Skills Development, Social Development and the Status of Persons with Disabilities.

From 2000 to 2004, Devolin ran a consulting business in Toronto specializing in strategic planning and communications. During the early 1990’s, Devolin served as Director of Research for the Reform Party of Canada. In the late 1990’s, he served as Special Advisor to the Premier of Ontario and as Chief of Staff for 2 provincial cabinet ministers.

From 1996-98, Devolin and his wife Ursula lived in South Korea where he taught English as a Second Language at the Busan University of Foreign Studies.

As a student, Devolin pursued an education in political science. In 1984, Devolin received a Bachelor’s Degree from Carleton University in Ottawa. In 1987, he received a Master’s Degree from Stony Brook University in New York.

While in high school, Devolin was selected as a Rotary International Exchange Student and spent a year in the Netherlands in 1979-80.

Devolin married Ursula Beachli in 1993. They have two children: George (2002) and Molly (2004). The Devolins have homes in Ottawa and Haliburton, Ontario.

Barry Devolin Wiki

Elected to 38th Parliament
Date Elected
Birthdate
Current Role
Website RSS http://www.barrydevolin.com/?feed=rss2
EDA Website http://hklbconservative.com/index.htm
 
  http://www.redecoupage-federal-redistribution.ca/content.asp?section=on&dir=now/reports/35034&document=index&lang=e 
   
   
   
   
   
   

View All Members

Comments are closed.
EDA Help With NationBuilder